کلاهبرداری از خریداران بازار هفتگی با روش تعویض کارت بانکی

رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه از دستگیری فردی که با حضور در بازار هفتگی و تعویض کارت های بانکی بیش از 3 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

سرهنگ علی کسانی، رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه در تشریح این خبر گفت: در پی مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا استان کرمانشاه با در دست داشتن مرجوعه‌ قضایی مبنی تعویض کارت بانکی و برداشت غیرمجاز 50 میلیون ریال از حساب بانکی وی، موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

این مقام انتظامی اظهار داشت: شاکی در اظهارات اولیه پرونده بیان داشتند جهت خرید به جمعه‌بازار مراجعه و فردی با فریب وی کارت‌بانکی ایشان را دریافت و بدون اطلاع وی باکارت مشابه تعویض و اقدام به برداشت از حساب بانکی وی کرده است.

سرهنگ کسانی افزود: در خلال رسیدگی به پرونده تشکیل‌شده، و با مراجعه شکات دیگر بیش از 12 پرونده به مبلغ 3 میلیارد ریال با عنوان مشابه در پلیس فتا استان تشکیل گردید؛ در همین راستا تیمی فنی از کارشناسان این پلیس تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کردند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت موضوع کارشناسان پلیس فتا به‌منظور شناسایی متهم اقدامات خود را آغاز کردند و پس از بررسی همه جوانب پرونده و بهره‌گیری از روش‌های علمی و تخصصی سایبری موفق شدند مجرم را شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی در یک عملیات غافلگیرانه داخل بازار دستگیر و به پلیس فتا انتقال دهند.

وی ادامه داد: متهم که در ابتدا منکر جرم ارتکابی بود پس از مشاهده دلایل و مستندات پلیس لب به اعتراف گشود و به جرم ارتکابی اعتراف و عنوان داشت که در نزدیکی قربانیان قرارگرفته و در زمان اعلام رمز کارت، آن را به خاطر سپرده و سپس در یک فرصت مناسب به قربانی مراجعه و تحت عناوین مختلف همچون شاگرد فروشنده و یا بررسی رسید پرداختی و … کارت بانکی بزه دیده را دریافت و آن را با کارت بانکی قدیمی و سوخته تعویض می‌کرده است.

این مقام انتظامی توصیه کرد: هم‌وطنان بهتر است هنگام استفاده از دستگاه‌های پوز یا کارت‌خوان در هر مکانی حتی‌الامکان از ارائه کارت و رمز آن به فروشنده خودداری کرده برای کشیدن کارت شخصاً اقدام نمایند و در صورت اعلام رمز در اسرع وقت نسبت به تغییر رمز عبور اقدام کنند همچنین کاربران می‌بایست پس از خرید و دریافت کارت‌بانکی مشخصات آن را موردبررسی و از صحت کارت مطمئن شوند.

منبع: پلیس فتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *