کلاهبرداری 95 میلیونی از طریق پیامک سامانه ثنا

رئیس پلیس فتا کرمان از کشف یک پرونده کلاهبرداری 95 میلیونی از طرق پیامک سامانه ثنا خبر داد و گفت: در زمان دریافت پیامک ابلاغی قوه قضاییه به سرشماره پیامک ارسالی توجه کنید.

سرهنگ محمد رضا رضایی در تشریح این خبر اظهار داشت: در پی شکایت شخصی مبنی بر برداشت 95 میلیون ریال از حساب وی، مراتب به‌صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.

وی در ادامه گفت:  در یکی از روش های کلاهبرداری که منتصب به سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه (سامانه ثنا) است، مشخص شد که فردی کلاهبردار اقدام به ارسال پیامکی با عنوان “علیه شما در دادسرای عمومی و انقلاب شکایت شده که جهت مشاهده متن شکواییه می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید”  کرده که حاوی لینک جعلی بوده و به محض کلیک کردن قربانی جهت مشاهده شکوائیه سیستم وی آلوده می شود.

سرهنگ رضایی افزود: پس از آلوده شدن سیستم قربانی دو اتفاق مهم رخ می دهد که در مرحله نخست همین پیامک از شماره همراه قربانی به صورت انبوه برای افرادی دیگر ارسال که دیگران را در این چرخه کلاهبرداری دخیل می کند.

این مسئول انتظامی بیان کرد: در مرحله بعد زمانی که قربانی جهت مشاهده شکوائیه خود وارد لینک معرفی شده می شود بایستی مبلغی ناچیز مثل دو هزار تومان را پرداخت کند که در این زمان به درگاه پرداخت جعلی بانکی هدایت شده و اطلاعت بانکی وی به سرقت می رود که در این پروند از حساب قربانی به همین روش مبلغ 95 میلیون ریال برداشت غیر مجاز صورت گرفته است.

اين مقام انتظامی عنوان داشت: هر چند پس از بررسی‌های لازم متهم که خانمی 38 ساله بود شناسایی، دستگیر و تحویل مقامات قضايي شد اما قصه ارسال پیامک های جعلی منتصب به نهادها و سازمانهای دولتی همچنان در حال قربانی گرفتن است.

سرهنگ رضایی هشدار داد: بهتر است مردم بدون اعتنا به لینک موجود در پیامک ها به سایت تخصصی آن سازمان مثلا دادگستری که به آدرس adliran.ir است مراجعه کنند  و از همان جا به صفحه سامانه ثنا ورود پیدا کنند و به همین ترتیب به سامانه هر نهادی از طریق سایت تخصصی آن نهاد وارد شوند و از لینک‌های جعلی که برای  آن ها ارسال می‌شود، استفاده نکنند  تا مورد کلاهبرداری واقع نشوند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *