نشر مطالب دروغین و ایجاد رعب و وحشت در فضای مجازی جرم است

رئیس پلیس فتا استان مرکزی تصریح کرد : نشر مطالب دروغین و ایجاد رعب و وحشت در فضای مجازی جرم است.

سرهنگ احسان آنقی، رئیس پلیس فتا استان مرکزی در تشریح این خبر گفت: افراد فرصت‌طلب در زمان وقوع رویدادهای مهم برای مطرح کردن خود و دیده شدن و جلب‌توجه دیگران با شگردهایی نظیر توسل به انواع دروغ‌ها و شایعات و انتساب آن‌ها به افراد و شخصیت‌ها و سلبریتی‌ها و استفاده از تصاویر و عکس‌های وقایع مربوط به سال‌های گذشته سعی در جلب‌توجه دیگران به خود می‌نمایند.

این مقام مسئول افزود: نمونه‌هایی از این شایعات اتفاقاتی از زندگی چهره‌های مشهور، پیام‌های جعلی با محتوای تحریک‌کننده احساسات، شایعات علمی مربوط به خطرات و یا شایعات انتخاباتی در بازه رمانی خاصی می‌باشد.

سرهنگ آنقی بیان کرد: نگاه به آمار شایعات رایج در فضای مجازی خصوصاً در زمان‌های خاص به ما کمک می‌کند که نسبت به این‌گونه خبرها حساس‌تر باشیم و به‌راحتی هر پیام در فضای مجازی را باور نکنیم.

وی افزود: شایعات برای جلب‌توجه یا انتقال اضطراب درونی گوینده به جامعه در موقعیت زمانی حساس که خبری مهم و اضطراب آفرین است مطرح می‌شود و گوینده‌ای ناشناس پیامی بدون پایه و اساس را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند.

اين مقام انتظامي با اشاره به مفاد قانونی این موضوع بیان داشت: ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه‌ای (مصوب ۱۳۸۸) مقرر کرده است که هر كس به‌قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به‌وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اكاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، رأساً یا به‌عنوان نقل‌قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به‌طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینكه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امكان)، به حبس از نودویک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *