قربانی لینک جعلی سامانه ثنا به حق خود رسید

رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی از کشف پروند‌ه‌ای خبر داد که کاربری قربانی لینک جعلی سامانه ثنا شده بود که با اقدام به موقع کارشناسان پلیس فتا،مبلغ 180 میلیون ریال برداشت شده غیر مجاز توسط مجرم سایبری به حساب وی عودت داده شد.

سرهنگ محسن محمودی در تشریح این خبر اظهار داشت: با مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا استان و با ارائه شکوائیه خود با بیان اینکه در فضای مجازی با کلیک بر روی لینک جعلی مورد بزه واقع شده است از پلیس فتا درخواست رسیدگی به موضوع را خواستار شد.

وی افزود: در بررسی‌های اولیه مشخص گردید شهروند بزه دیده در یکی از شبکه‌های اجتماعی لینکی با عنوان ابلاغ الکترونیک قضائی دریافت می‌کند و برای اینکه ابلاغیه مورد نظر را مشاهده کند پس از وارد شدن به لینک ارسالی، تمامی اطلاعات بانکی خود را در قسمت خواسته شده وارد می‌کند که بلافاصله مبلغ 180 میلیون ریال طی دو فقره از حساب بانکی وی برداشت غیرمجاز صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: کارشناسان پلیس فتا به محض دریافت شکوائیه رسیدگی به موضوع را در دستور کار خود قرار دادند که بابررسی های فنی و تخصصی موفق به شناسایی فرد کلاهبردار شده و پس از هماهنگی با مقام قضائی اقدامات لازم پیرامون موضوع صورت گرفت.

این مقام انتظامی بیان داشت: خوشبختانه با تلاش و پیگیری های دقیق و همچنین اقدام به موقع و سریع کارشناسان پلیس فتا استان مبلغ برداشتی به حساب فرد قربانی عودت و پرونده جهت سیر مراحل قانونی به دادسرا ارسال گردید.

توصیه های سرهنگ محمودی

سرهنگ محمودی با بیان اینکه برای مشاهده‌ ابلاغ الکترونیک قضایی، نیازی به پرداخت وجه نیست اظهار داشت: هموطنان دقت داشته باشند که پیامک‌های قوه قضائیه هرگز با سرشماره شخصی ارسال نمی‌شوند و همچنین این پیامک‌های ارسالی فاقد لینک هستند و کاربران در صورت دریافت چنین پیام‌هایی از کلیک کردن برروی آنها به جد پرهیز کنند.

وی به مجرمان سایبری هشدار داد و گفت: هر شخصی که بخواهد در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از اعتماد شهروندان سوءاستفاده کرده و آنان را مورد بزه قرار دهند پلیس در چهارچوب قانون با این افراد برخورد قاطع خواهد داشت.

رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی به شهروندان و کاربران فضای مجازی توصیه کرد بر روی پیامک ها و لینک های جعلی ارسال شده تحت هیچ شرایطی کلیک نکنند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *