باگ جدید واتس‌آپ باعث بروز مشکلات امنیتی شد

باگ جدید واتس‌آپ باعث بروز مشکلات امنیتی شد

باگ امنیتی جدید واتس‌آپ، قفل فیس آیدی و تاچ آیدی را دور می زند. به نقل از سایبربان؛ به تازگی باگ امنیتی جدیدی در نسخه آیفون پیام‌رسان واتس‌آپ کشف شده که می‌تواند قفل فیس آیدی و تاچ آیدی را برای دسترسی به مکالمات دور بزند. این اتفاق، درحالی افتاده است که تیم سازنده اپلیکیشن، اوایل سال جدید میلادی، قابلیت قفل نسخه «iOS» واتس‌آپ از طریق فیس آیدی و تاچ آیدی را به طور رسمی به آن اضافه کرده بود.

طبق گفته‌های بعضی کاربران ردیت -که برای نخستین بار، این باگ را کشف کرده‌اند- دور زدن قفل فیس آی دی و تاچ آی دی، با استفاده از این نقص امنیتی، کار بسیار ساده‌ای است. به‌طوری‌ که هر کس می‌تواند طبق شیوه کشف شده، تدابیر امنیتی این پیام‌رسان را دور بزند.

برای این کار، کافی است صفحه اشتراک‌گذاری (Share Sheet) واتس‌آپ را از طریق یک اپلیکیشن دیگر باز کنید. به‌عنوان‌ مثال، از طریق اپلیکیشن «Photos». سپس درحالی‌ که به صفحه بعدی منتقل می‌شوید، خواهید دید که هیچ تأیید فیس آی دی، یا تاچ آی دی، برای اشتراک‌گذاری محتوا، از شما درخواست نمی‌شود. البته این در حالتی اتفاق می‌افتد که از قبل، در تنظیمات قفل واتس‌آپ، گزینه‌ای به‌جز «قفل آنی»، یا «Immediately» را انتخاب کرده باشید.

فیس‌بوک اعلام کرده که به وجود این مشکل آگاه است.

سپس از منو خارج، و وارد صفحه خانگی iOS شوید. گاهی اوقات واتس‌آپ، از شما هنگام اشتراک‌گذاری محتوا، درخواست تأیید فیس آیدی و تاچ آیدی را می‌کند که این‌جا کافی است پیام را نادیده گرفته و مجدداً روی آیکن واتس‌آپ در منوی Share Sheet آی او اس اشاره کنید.

درصورت انجام دادن کارهای بالا، دفعه بعدی که واتس‌آپ را باز می‌کنید، دیگر هیچ قفل امنیتی برای ورود به اپلیکیشن، بر سر راهتان قرار نمی‌گیرد و به‌سادگی می‌توانید به صفحه پیام‌ها و مکالمات منتقل شوید.

فیس‌بوک با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت رویترز، اعلام کرده که به وجود این مشکل، آگاه است و به‌زودی آپدیتی برای برطرف کردن این باگ ارائه خواهد کرد: ما نسبت به این مشکل آگاهیم و به‌زودی آن را برطرف می‌کنیم. تا آن زمان، به کاربران پیشنهاد می‌کنیم که در تنظیمات قفل صفحه اپلیکیشن، گزینه Immediately را انتخاب کنند.

هنوز جزئیاتی در خصوص زمان دقیق انتشار این آپدیت در دسترس نیست، هر چند انتظار می‌رود که طی هفته جاری شاهد آن باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *