اخاذی میلیاردی با دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری یک فروشگاه مجازی

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ از شناسایی و کشف پرونده با موضوع دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری اینستاگرامی یک فروشگاه مجازی خبر داد و گفت مجرم بیش از دو میلیارد ریال اخاذی کرده بود.

اظهارات شاکی

سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ اظهار داشت مالک یکی از فروشگاه های اینستاگرامی به پلیس فتا پایتخت مراجعه و مدعی شد شخصی ناشناس با دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری وی در اینستاگرام اقدام به اخاذی از او میکند.

رئیس پلیس فتا پایتخت ادامه داد: شاکی در ادامه اظهارات خود گفت در حال کار کردن با تلفن همراه خود بودم که صفحه اینستاگرامم از دسترسم خارج شد و دیگر نتوانستم وارد آن شوم تا اینکه دقایقی بعد شخصی ناشناس با بنده تماس گرفت و اعلام کرد می تواند در ازای واریز وجه صفحه من را برگرداند و باتوجه به اینکه این صفحه تنها منبع درآمد خانواده بود بنده مبلغ اعلامی را برای وی واریز کردم.

این مقام انتظامی بیان نمود: شاکی گفت بعد از واریز وجه صفحه برگشت اما بعد از چندساعت مجددا از دسترس خارج شد و آن شخص مجددا تماس گرفت و این بار مبلغ بیشتری طلب کرد،این روند چندین بار تکرار شد و بنده هر بار بعلت نیاز شدید به این صفحه مبلغ مورد نظر را واریز می کردم اما بعد از واریز آخرین مبلغ دیگر صفحه را برنگرداند و تقاضای مبلغ هنگفتی را داشت که توان پرداختش را نداشتم.

دستگیری متهم

سرهنگ گودرزی با اشاره به حمایت تمام قد پلیس از کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها افزود: کارشناسان پلیس فتا تهران بزرگ اقدامات تخصصی خود را بصورت ویژه آغاز کردند و با بررسی ها فنی و سایبری موفق شدند در کمترین زمان ممکن ردپای مجرم را در فضای مجازی شناسایی کنند و پس از تشریفات قضایی متهم در یکی از مناطق حاشیه ای تهران بزرگ دستگیر و به پلیس فتا پایتخت منتقل شد.

این مقام سایبری با اشاره به اینکه متهم بیش از دو میلیارد ریال از شاکی اخاذی کرده بود و در آخرین خواسته خود پنج میلیارد دیگر درخواست کرده بود بیان داشت: مجرم پس از حضور در پلیس فتا با خیال اینکه ردی از خود بر جای نگذاشته است همه چیز را انکار می کرد اما پس از مشاهده ی ادله دیجیتال جمع آوری شده توسط پلیس به جرم خود اقرار کرد و پرده از نحوه اعمال مجرمانه خود برداشت.

توصیه های سرهنگ گودرزی

سرهنگ گودرزی با اشاره به لزوم فعالسازی تایید هویت دومرحله ای برای حساب های کاربری شبکه های اجتماعی به شهروندان توصیه کرد: در هنگام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی را رعایت کنند و از در اختیار گذاشتن اطلاعات حساب کاربری خود به دیگران خودداری کنند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *